TAG - 12" GRAV 75x5MM (18MM Male)
Gravity
TIPS!
When hitting the Grav, do not place your lips on the joint! For the smoothest smoke, inhale from 2 inches away, no smoke will be lost if done correctly. This allows for the surrounding air to cool your hit!
| SKU | MF18y-102T-7628ORG |
| Height | 13" |
| Joint Size | 18MM Male |
| Joint Thickness | 2.5MM |
| Downstem Length/Type | N/A |
| Slide Size | 18MM Female |
| Thickness | 5MM |
| Base Thickness | 5MM |
| Base Diameter | 2.75" |
| Main Can Size/Length | 75x5MM - 9" |
| Neck Tube Size/Length | 22x3MM - 3.50" |
| Weight (lb) | 1.44lb |
 
Wine Bottle Design forces smoke into a Jet Stream which makes for an especially smooth hit.
 
 
Uses Male Joint to keep connections cleaner longer. - female joint gets dirtier faster.
Comes with Adapter slide as seen in pictures.
 
 
Capacity: >1 Liter
 
Product does not come with water holding bucket.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










TAG - 12" GRAV 75x5MM (18MM Male)
TAG - 12" GRAV 75x5MM (18MM Male)
Gravity
TIPS!
When hitting the Grav, do not place your lips on the joint! For the smoothest smoke, inhale from 2 inches away, no smoke will be lost if done correctly. This allows for the surrounding air to cool your hit!
| SKU | MF18y-102T-7628ORG |
| Height | 13" |
| Joint Size | 18MM Male |
| Joint Thickness | 2.5MM |
| Downstem Length/Type | N/A |
| Slide Size | 18MM Female |
| Thickness | 5MM |
| Base Thickness | 5MM |
| Base Diameter | 2.75" |
| Main Can Size/Length | 75x5MM - 9" |
| Neck Tube Size/Length | 22x3MM - 3.50" |
| Weight (lb) | 1.44lb |
 
Wine Bottle Design forces smoke into a Jet Stream which makes for an especially smooth hit.
 
 
Uses Male Joint to keep connections cleaner longer. - female joint gets dirtier faster.
Comes with Adapter slide as seen in pictures.
 
 
Capacity: >1 Liter
 
Product does not come with water holding bucket.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gravity
TIPS!
When hitting the Grav, do not place your lips on the joint! For the smoothest smoke, inhale from 2 inches away, no smoke will be lost if done correctly. This allows for the surrounding air to cool your hit!
| SKU | MF18y-102T-7628ORG |
| Height | 13" |
| Joint Size | 18MM Male |
| Joint Thickness | 2.5MM |
| Downstem Length/Type | N/A |
| Slide Size | 18MM Female |
| Thickness | 5MM |
| Base Thickness | 5MM |
| Base Diameter | 2.75" |
| Main Can Size/Length | 75x5MM - 9" |
| Neck Tube Size/Length | 22x3MM - 3.50" |
| Weight (lb) | 1.44lb |
 
Wine Bottle Design forces smoke into a Jet Stream which makes for an especially smooth hit.
 
 
Uses Male Joint to keep connections cleaner longer. - female joint gets dirtier faster.
Comes with Adapter slide as seen in pictures.
 
 
Capacity: >1 Liter
 
Product does not come with water holding bucket.






















